SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Strösockerskål 6983820
nr 698 3820
Strösockerskål
med lock, nysilver, nyrokoko, höjd: 28 + gräddkanna, nysilver
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
måndag 23 maj 2011
kl 18:55:44
150 kr
250 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.